Rozstępy są rodzajem zmian skórnych. Przybierają postać nierównych linii o brawie różniącej się kolorytem od reszty skóry. Czerwone rozstępy lub linie o fioletowym zabarwieniu, zwykle są zmianami powstałymi niedawno. Po upływie kilku tygodni lub miesięcy linie bledną i przybierają postać srebrzystych lub białawych linii są to tzw. białe rozstępy.
Jak pozbyć się rozstępów?
Rozstępy można usuwać kremami, olejkami lub wybierając zabieg na rozstępy z szerokiej gamy zabiegów dostępnych w klinikach kosmetologicznych i u lekarzy medycyny estetycznej. Najważniejsze to jednak dbać o elastyczność i nawilżenie skóry, co zmniejszy ryzyko wystąpienia uszkodzeń skóry. Usuwanie rozstępów u kobiet w ciąży należy rozpocząć dopiero po skończeniu okresu połogu i karmienia piersią, zwłaszcza jeśli decydujesz się na usuwanie rozstępów laserem lub intensywnymi kosmetykami, które nie mogą być stosowane u kobiet karmiących piersią.
Jakie są przyczyny rozstępów?
Rozstępy są defektem kosmetycznym, swoistą pozostałością po uszkodzeniach skóry. Powstają na skutek przerwania włókien skóry właściwej, np podczas intensywnego rośnięcia lub rozciągania, stąd rozstępy często występują u intensywnie rosnących nastolatków, osób, które szybko tyją i kobiet w ciąży. W przeciwieństwie do blizn, które pozostają po uszkodzeniu skóry przez czynniki zewnętrzne (zadrapania, skaleczenia, nacięcia), przyczyną rozstępów są czynniki wewnętrzne – rozciąganie skóry od wewnątrz, przez zwiększającą się objętość ciała.
Jeśli zadajesz sobie pytanie jak pozbyć się rozstępów koniecznie trzeba podkreślić, że najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub w okresie intensywnego wzrostu dbaj o nawilżenie skóry. Balsamy, kremy ochronne, preparaty na bazie olejków pomogą nawilżyć skórę, uelastycznią ją i zwiększą jej odporność na rozciąganie.
Sposoby usuwania rozstępów – czyli co na rozstępy?
Sposób na rozstępy gwarantujący sukces i widoczną poprawę stanu skóry powinien być dopasowany do potrzeby pacjenta i rodzaju zmian jakie występują na skórze. W stanach lekkich, świeżych i niewielkich zmian można próbować usuwać rozstępy domowymi metodami:
- olejki i produkty nawilżające – optycznie ujednolicą koloryt skóry przez co rozstępy będą mniej widoczne;
- ćwiczenia – zwłaszcza skupiające się na newralgicznych obszarach skóry – biodrach, udach, ramionach, brzuchu i pośladkach. Ćwiczenia nie usuną linii na skórze ale pomogą wymodelować ciało w strategicznych obszarach i ujędrnić ją.
- masaż i peeling – masaże likwidują zalegające złogi wody i ujędrniają skórę, zmniejszają skórkę pomarańczową, przez co skóra ma ładniejszy koloryt, jest lepiej nawilżona i jędrna, rozstępy są mniej widoczne, ale nie znikną całkowicie po masażu. Masaże najlepiej odbywać regularnie lub robić je samodzielnie w domu np. przy pomocy szczotki ryżowej, baniek czy rollerów.
Laser na rozstępy – może pomóc w trudnych przypadkach
Jeśli zmiany są zaawansowane, bardzo duże i głębokie lub stare warto rozważyć laserowe usuwanie rozstępów. Jest to metoda inwazyjna, wykluczone jest jej stosowanie u kobiet ciężarnych, w okresie karmienia piersią, u dzieci i u osób które chorują przewlekle, a ich choroba wyklucza włączenie lasera jako metody terapii.
Na rynku dostępnych jest wiele metod czerpiących z mocy jaką daje laser:
Dla pacjentów z małymi rozstępami, którzy szukają precyzyjnej metody polecany jest zabieg Dermapen. Dzięki precyzyjnemu działaniu możliwe jest usunięcie drobnych zmian w możliwie nieinwazyjny sposób. Efekty zabiegu są bardzo dobre, podczas zabiegu obszar skóry poddawany leczeniu jest nakłuwany, nakłucia są bardzo drobne, płytkie, szacuje się, że jest ich około 80 tysięcy.
Osoby borykające się z otyłością lub chcące wysmuklić ciało w obszarach np. ud czy pośladków mogą zdecydować się na zabieg podgrzewający tkankę podskórną i spalający dodatkowo tłuszcz. Nie tylko pozwoli on pozbyć się linii ale także wysmukli ciało. Wśród zabiegów tego rodzaju są np. Pollogen Legend i Maximus. Zabiegiem opartym na masażu podciśnieniem jest Cellu M6 Integral. Wykorzystuje on technikę masażu skóry specjalnym masażerem, którym chwyta się fałd skóry i poddaje go ugniataniu i działaniu ciśnienia. Dzięki temu pobudza się odnowę i regenerację tkankową. Laser Palomar Emerge jest zabiegiem bardzo uniwersalnym. Wiązki światła wnikają do skóry na głębokość około 1,5 centymetra i wspomagają regenerację i odnowę tkanek skóry. Opisywanie lasery oferuje min. usuwanie rozstępów Gdynia.
Bez względu na to na jaką metodę się zdecydujesz najważniejsze jest zapobieganie występowania rozstępów. Ćwicz, unikaj dużych wahań wagi, zdrowo się odżywiaj. Nie zapominaj o tłuszczach pochodzenia roślinnego np. orzechach, olejach, awokado, tłustych rybach morskich, które zapewnią organizmowi dawkę zdrowego oleju, zadbają o nawilżenie i elastyczność tkanek.