Każdego lata człowiek narażony jest na toksyczne i groźne dla zdrowia oraz życia działanie natury – zarówno jadowitych zwierząt, zamieszkujących swoje siedliska, jak również i roślin, które mogą dawać groźne efekty po bezpośrednim kontakcie. W ostatnich latach lekarze szczególnie ostrzegają przed rośliną, która długo uznawana była za pastewną, zwłaszcza w latach 50. XX wieku, czyli barszczem Sosnowskiego. Roślina ta, zwana również „zemstą Stalina”, jest obecnie chwastem licznie porastającym nie tylko łąki, ale również przydrożne pobocza czy okolice gospodarstw domowych, a nawet parki. Kontakt z tą rośliną jest groźny dla zdrowia, a w niektórych przypadkach bywa również zagrożeniem dla ludzkiego życia. Z tego powodu warto znać objawy barszczu Sosnowskiego, które ta roślina wywołuje u człowieka.
Jak działa barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego jest wysoką rośliną bardzo podobną do kopru włoskiego, o charakterystycznych, włoskowatych łodygach i rozłożystych liściach, a także z baldachem białych kwiatów na szczycie. Roślina ta posiada w swoich gruczołach włoskowych specjalne olejki eteryczne, które w naturalnym środowisku służą przede wszystkim odstraszająco – zarówno na zwierzęta, jak również owady czy pasożyty.
W istocie olejki te rozsiewane są przez roślinę dookoła, a przy silnym wietrze przenoszone nawet na kilka metrów, osiadając na skórze ludzkiej. Mają one także charakterystyczny zapach, który działa drażniąco na drogi oddechowe zarówno człowieka, jak i zwierząt – dlatego często poparzeniu ulegają również np. psy, które wyszły z właścicielami na spacer. Olejki eteryczne, prócz wspominanego działania, dodatkowo wchodzą w reakcję ze słońcem, powodując na skórze poparzenia II i III stopnia. Co więcej, odkryto, że niektóre ich rodzaje (jako że różnią się one u roślin rosnących w różnym obszarze czy w rozmaitych porach rozwoju barszczu Sosnowskiego) mogą mieć działanie rakotwórcze, a u kobiet w ciąży powodować poważne wady rozwojowe płodu.
Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego
Objawy wynikające z kontaktu z rośliną mogą pojawiać się nawet do dwóch godzin po tym kontakcie. Do podstawowych objawów należy zaczerwienienie skóry z silnym świądem oraz bólem, w ciągu 24 godzin przekształcające się w sporej wielkości bąble z przezroczystym płynem surowiczym. Następnie stan zapalny utrzymuje się zwykle do trzech dni, sprawiając, że zmiany przybierają ciemną barwę. W tej postaci skóra może pozostawać przez kilka miesięcy, a wrażliwa na promienie słoneczne jest nawet kilka lat. Często po podrażnieniu skóry pozostają szpecące blizny.
Dodatkowo, olejki eteryczne zawarte w barszczu powodują również bóle głowy, problemy z oddychaniem, nudności oraz wymioty. W niektórych przypadkach pojawić się może silne zapalenie spojówek.
Gdy wiemy, jak objawia się poparzenie barszczem Sosnowskiego, jesteśmy w stanie w porę podjąć odpowiednie działania. Niezbędny jest kontakt z lekarzem, którzy zastosuje odpowiednią terapię, zależną od rodzaju i nasilenia objawów u pacjenta. Dodatkowo, przed wizytą można zażyć profilaktycznie wapno i wykonać okłady z Altacetu na podrażnioną skórę, o ile nie ma na niej ran.
Najgorsze jest to, że objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego nie są widoczne od razu. U moich znajomych pojawiły się dopiero następnego dnia, i w sumie nie bardzo było wiadomo co to jest. Dopiero trzy dni później dermatolog rozpoznał chorobę, a wcześniej objawy były wcale nie takie oczywiste. A w tym czasie wiele osób mogło odwiedzić to miejsce, zanim je spryskali.
Kiedyś próbowano barszczem Sosnowskiego obsadzać pola żeby nie obżerały ich zwierzęta i nie robiły szkód w polu. Ale okazało się, że na poparzeniach Barszczem Sosnowskiego najbardziej cierpią ludzie, a nie zwierzęta. Tak trudno było na to wpaść wcześniej…