Category Archives: informacje

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – objawy

Każdego lata człowiek narażony jest na toksyczne i groźne dla zdrowia oraz życia działanie natury – zarówno jadowitych zwierząt, zamieszkujących swoje siedliska, jak również i roślin, które mogą dawać groźne efekty po bezpośrednim kontakcie. W ostatnich latach lekarze szczególnie ostrzegają przed rośliną, która długo uznawana była za pastewną, zwłaszcza w latach 50. XX wieku, czyli barszczem Sosnowskiego. Roślina ta, zwana… Read more »

Pochodzenie barszczu Sosnowskiego

Wiele mówi się obecnie, zwłaszcza w miesiącach letnich, o zagrożeniach, które niesie za sobą kontakt z barszczem Sosnowskiego. Roślina jest groźna nie tylko w bezpośrednim zetknięciu, ale również i w swoim otoczeniu, jako że specjalne olejki eteryczne znajdujące się na niej, są toksyczne dla istot żywych – zarówno człowieka, jak i zwierząt domowych czy gospodarskich. Niewiele jednak osób wie o… Read more »

Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to niezwykle niebezpieczna roślina, która przywędrowała do Polski z rejonów Kaukazu. Jej występowanie zawdzięczamy radzieckim uczonym, którzy w latach 50. XX wieku podarowali szczep tej rośliny Polakom w darze. Podobnie jak inne państwa bloku wschodniego, w latach 70. XX wieku zaczęliśmy uprawiać barszcz Sosnowskiego, jako paszę dla zwierząt. Szybko dostrzeżono jednak jej zgubny wpływ na inne uprawy, a… Read more »

Leczenie poparzeń barszczem Sosnowskiego

O tym, jak groźny jest barszcz Sosnowskiego nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt domowych, głośno jest już od kilku lat. Ta niezwykle wytrzymała i dobrze przystosowana do wrogiego otoczenia roślina daje się we znaki szczególnie latem, kiedy zwiększa się jej toksyczność. Wiele osób bagatelizuje drobne efekty oparzeń barszczem, w ogóle nie kojarząc ich z rośliną, a uważając raczej za… Read more »

Do czego podobny jest barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego pojawił się w Polsce jeszcze w latach 50. XX wieku, jednakże dopiero teraz sprawia, że wśród mediów i społeczeństwa narasta wręcz panika spowodowana efektami kontaktu z nim. Barszcz Sosnowskiego jest bowiem rośliną trującą i bardzo charakterystyczną, nie znaczy to jednak, że wszyscy wiedzą dokładnie, jak wygląda barszcz Sosnowskiego. To z kolei powoduje, że służby porządkowe otrzymują wiele zgłoszeń… Read more »

Jak rozpoznać barszcz sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zielną z rodziny selerowatych, obecnie objętą zakazem uprawy, rozprzestrzeniania i sprzedaży na terenie Polski. Głownie z uwagi na niebezpieczeństwo, jakim grozi podczas zetknięcia ze skórą, a także jej pochodzenie – roślina zwana jest również „Zemstą Stalina”. Kontakt z tym dziko rosnącym chwastem może grozić nawet śmiercią, a w najlepszym przypadku poważnymi oparzeniami skóry, których następstwem są… Read more »

Jak działa barszcz Sosnowskiego?

Okres letni sprzyja rozmaitymi podrażnieniom skóry, poczynając od podrażnień, wynikających z promieniowania słonecznego, aż po otarcia i urazy, które powstają wskutek odsłonięcia większej części skóry, niż dotychczas. W ciągu ostatnich lat wzrasta regularnie liczba przypadków, kiedy za groźne dla zdrowia i życia schorzenia odpowiedzialny jest barszcz Sosnowskiego. Ta wysoka roślina porasta, jak chwast nie tylko łąki, ale również zaniedbane ogrody,… Read more »

Jak duże jest zagrożenie barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, przed którą ostatnimi czasy drżą praktycznie wszyscy, lubiący odpoczynek na świeżym powietrzu. Ta niezwykła roślina przybyła do Polski w latach 50. XX wieku i od tamtego czasu rozmnaża się jako gatunek niezwykle agresywny oraz inwazyjny. Niegdyś stosowana w uprawie, dziś jest prawnie zakazana oraz w specjalny sposób tępiona. Nie chodzi jednak tylko o zagrożenie, które niesie… Read more »

Czy barszcz Sosnowskiego jest szkodliwy?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat niejednokrotnie przeprowadzano badania nad barszczem Sosnowskiego, jedną z roślin uważanych za inwazyjną w polskich warunkach naturalnych. Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem obcym i sprowadzonym do Polski początkowo jako roślina pastewna, dlatego wielu osobom wydawało się dziwne to, że miałby być on szkodliwy dla istot żywych. Tymczasem dziś wiadomo, że jest groźny nie tylko dla ludzi, ale… Read more »

Barszcz Sosnowskiego – pierwsza pomoc

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najgroźniejszych roślin, które są nie tylko powszechne w Polsce, ale również rozwijają się bardzo szybko i w sposób inwazyjny przechodzą na swoje otoczenie. Ta niezwykła roślina pochodzi z odległego Kaukazu, skąd została sprowadzona w latach 50. XX wieku, jako roślina pastewna. Szybko zrezygnowano z jej użytku z uwagi na toksyczne substancje, które nie tylko utrudniały… Read more »