Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zielną z rodziny selerowatych, obecnie objętą zakazem uprawy, rozprzestrzeniania i sprzedaży na terenie Polski. Głownie z uwagi na niebezpieczeństwo, jakim grozi podczas zetknięcia ze skórą, a także jej pochodzenie – roślina zwana jest również „Zemstą Stalina”. Kontakt z tym dziko rosnącym chwastem może grozić nawet śmiercią, a w najlepszym przypadku poważnymi oparzeniami skóry, których następstwem są ropne pęcherze, utrzymujące się na ciele nawet do kilku lat. Dlatego też warto zapamiętać, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, by móc rozpoznać tę roślinę, kiedy znajdziemy się w jej pobliżu.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza roślinności na obszarze Kaukazu. Dmitrij Iwanowicz Sosnowski odkrył ją w 1944 roku, zaś w 1970 roku barszcz Sosnowskiego opisała Ida Panowna Mandenowa – radziecka botaniczka. Początkowo, w krajach bloku wschodniego wprowadzono go do uprawy jako roślinę pastewną. Szybko jednak zorientowano się, że jest to roślina inwazyjna, trudna do zwalczenia, a do tego zagrażająca zdrowiu. Uprawy porzucano, jednak problem pozostał. Również w Polsce, gdzie chwast rozprzestrzenił się na rozległych obszarach, degradując środowisko, ograniczając dostępność terenów uprawnych i zagrażając ludziom.
Rozpoznawanie barszczu Sosnowskiego
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Przede wszystkim dzięki jego podobieństwu do kopru. Z tą różnicą, że barszcz Sosnowskiego jest od kopru o wiele wyższy i bardziej wyrośnięty. Łodyga tej rośliny osiąga do 4 metrów wysokości i do 10 cm średnicy. Jest podłużnie bruzdowana, u góry zielona, u dołu – pokryta plamkami o purpurowym kolorze. Liście chwastu są szerokie i przeważnie tępo zakończone, zaś w niektórych miejscach krótko i nagle zaostrzone. Kształt liści barszczu Sosnowskiego jest zmienny, zaś ich rozmiar może dojść nawet do 150 cm średnicy. Korona kwiatowa rośliny jest gęsta i składa się z drobnych białych kwiatków (do 20 tysięcy na jednej roślinie) zebranych w duży baldach o średnicy sięgającej do 50 cm. To właśnie wielkość – zarówno łodygi, liści, jak i korony rośliny, umożliwia rozpoznawanie barszczu Sosnowskiego. Chwast ten wypuszcza również owoce o oliwkowej barwie z brunatnymi smugami i owalnym kształcie o długości do 10 mm. U młodych roślin są one gęsto owłosione.
Barszcz Sosnowskiego na zdjęciach
By mieć pewność, co do tego, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, najlepiej poszukać i przejrzeć jak największą liczbę zdjęć tej rośliny w Internecie. W żadnym wypadku nie należy badać rośliny i jej cech morfologicznych na żywo. Barszcz Sosnowskiego można łatwo pomylić z inną rośliną z gatunku selerowatych – barszczem Mantegazziego. Nie czyni to jednak dużej różnicy, gdyż oba chwasty są równie niebezpieczne dla ludzi, powodując ciężkie i niegojące się poparzenia skóry. Dlatego widząc dziko rosnący chwast, przypominający ogromny koper (od 1 do 4 metrów wysokości i średnicy każdego liścia do 150 cm), najlepiej omijać miejsce, w którym wyrasta, szerokim łukiem. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z barszczem Sosnowskiego czy z barszczem Mantegazziego
Rozpoznawanie barszczu Sosnowskiego jest bardzo proste. I każdy powinien sobie to wbić do głowy. Jak widzisz wielki koper, to omijasz to miejsce wielkim łukiem. Bo Barszcz Sosnowskiego pyli nawet na kilka metrów i wbrew pozorom wcale nie trzeba się ocierać o tą roślinę, żeby się poparzyć.
Nie mogę pojąć dlaczego niektórzy chcą za wszelką cenę dotknąć tego barszczu i muszą się przekonać nie tylko na własne oczy jak wygląda barszcz sosnowskiego, ale jeszcze go pomacać. Przecież to kompletnie bez sensu i w dodatku bardzo niebezpieczne.