Leczenie poparzeń barszczem Sosnowskiego

5/5 - (6 votes)

O tym, jak groźny jest barszcz Sosnowskiego nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt domowych, głośno jest już od kilku lat. Ta niezwykle wytrzymała i dobrze przystosowana do wrogiego otoczenia roślina daje się we znaki szczególnie latem, kiedy zwiększa się jej toksyczność. Wiele osób bagatelizuje drobne efekty oparzeń barszczem, w ogóle nie kojarząc ich z rośliną, a uważając raczej za otarcia czy uszkodzenia naskórka, wynikłe z upadku czy innych przypadków. Tymczasem dobrze jest rozpoznawać barszcz Sosnowskiego, który nie tylko działa na skórę, ale i cały organizm człowieka, a dodatkowo jest niezwykle toksyczny i groźny dla zdrowia i życia ludzkiego.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny?

Barszcz Sosnowskiego jest wysoką rośliną, podobną do kopru, która wydziela zarówno na łodygach, jak i mięsistych liściach, specjalne olejki eteryczne. W przyrodzie są one niezwykle przydatne roślinie, bo usuwają szkodniki, pasożyty, odstraszają owady oraz zwierzęta. Niestety, są one również drażniące dla skóry i śluzówek, a niebezpieczny może być nie tylko kontakt z rośliną w sposób bezpośredni, ale również i przebywanie w jej otoczeniu – często nieświadome.

Olejki eteryczne wydzielane przez roślinę w dużej mierze składają się ze związków kumarynowych. W związkach tych znajdują się głównie substancje o działaniu fotouczulającym, czyli powodującym reakcję alergiczną w kontakcie z promieniowaniem UV. Niektóre z tych substancji działają bardzo delikatnie i są nawet stosowane w niektórych terapiach do leczenia m.in. łuszczycy. Większość jednak jest dość agresywnych i toksycznych dla żywego organizmu

Powodują one nie tylko reakcję na skórze, ale również zapalenie spojówek, podrażnienie układu pokarmowego, skutkujące nudnościami i wymiotami, silne bóle głowy czy zaburzenia oddychania, szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na schorzenia przewlekłe, np. astmę, czy osób starszych i dzieci. Część olejków ma działanie rakotwórcze, zwłaszcza w kontakcie ze skórą, a niektóre mogą powodować rozwojowe wady płodu u kobiet ciężarnych. Z tego powodu istotne jest szybkie reagowanie i odpowiednie leczenie oparzeń barszczem Sosnowskiego.

Jak leczyć oparzenie barszczem Sosnowskiego

Istotne jest to, że reakcja skóry pojawia się nawet do dwóch godzin po kontakcie z rośliną. Jeśli zachodzi podejrzenie, że podrażnieniu winna jest roślina, poparzone miejsce trzeba izolować od promieniowania UV, w tym światła słonecznego. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się poparzeń II i III stopnia, a także otwartych ran i pęcherzy, które powodują potem blizny. Zmiany należy przemyć ciepłą wodą i mydłem. Na zaczerwienienie można stosować maści do zmian suchych i łuszczących, działające dodatkowo antyalergicznie. Zmiany otwarte, np. pęcherze, można leczyć Panthenolem. Jeśli zmiany są znaczne, występuje reakcja alergiczna, pojawiły się dodatkowe objawy – zwłaszcza zaburzenia oddychania – lub chory jest dzieckiem, osobą starszą, kobietą ciężarną, albo cierpiącą na przewlekłe schorzenia, należy skontaktować się z lekarzem, który stwierdzi, jak leczyć poparzenia barszczem Sosnowskiego u danego pacjenta.

2 thoughts on “Leczenie poparzeń barszczem Sosnowskiego

  1. doświadczona

    Poparzenia barszczem Sosnowskiego można leczyć domowymi sposobami. Choć może nazwa leczenie jest tu trochę na wyrost. Ale na pewno można sobie trochę ulżyć i mieć spokój przynajmniej od bólu. Wystarczy regularnie przemywać skórę letnią wodą z mydłem, a także pod żadnym pozorem nie wychodzić na słońce. Niestety – pierwszy tydzień można wychodzić z domu tylko po zachodzie słońca, albo całkowicie zasłaniać skórę przed słońcem żeby poparzenia barszczem Sosnowskiego nie przekształciły się w bąble i wrzody.

    Reply
    1. amator

      Jak można ludziom takie „porady” dawać? Nie da się leczyć poparzenia barszczem Sosnowskiego domowymi sposobami. Lepiej już sobie odpuścić jakieś homeopatie i inne czary mary. Dobry dermatolog zrobi więcej, niż te wszystkie dobre rady z babci szuflady.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − 62 =