Nadchodzące lato i wysokie temperatury, choć kojarzone są głównie z przyjemnym relaksem na słońcu, często kończą się bardzo nieprzyjemnie. Udar cieplny dotyka wiele osób, szczególnie dzieci i seniorów. Warto zaznaczyć, że część jego objawów może przypominać udar mózgu, czyli stan chorobowy o zupełnie innych przyczynach, przebiegu i leczeniu. Czym różnią się poszczególne rodzaje udaru?
Do napisania tego artykułu wykorzystano zbiór informacji o udarze.
Czym jest udar cieplny
Udar cieplny występuje u osób, które przebywają w miejscu o zbyt dużej temperaturze i wilgotności powietrza. Może to być np. sauna, bardzo nagrzane auto czy miejsca w klimacie tropikalnym. Nieco węższym terminem jest udar słoneczny, związany z długotrwałym przebywaniem na słońcu. Dużym czynnikiem ryzyka jest tu wiek człowieka – niezwykle narażone na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury są, poza osobami starszymi, również dzieci.
Udar słoneczny (cieplny) powoduje nieprawidłowe działanie ośrodka termoregulacji i gospodarki wodno-elektrolitowej. Dochodzi wówczas do przekrwienia w obrębie opon mózgowych. Główne objawy udaru słonecznego to wymioty, mdłości, silny ból głowy, który powoduje u dziecka płacz, rozdrażnienie i lęk. Wysoka gorączka (nawet 42 stopnie Celsjusza) prowadzi do szybkiego osłabienia i apatii. Dziecko oddycha szybciej, a jego tętno osiąga wartość dochodzącą do nawet 180 uderzeń w ciągu minuty. Może tracić świadomość i przytomność, nie rozpoznawać rodziców, bełkotać, mieć omamy. Jego skóra staje się czerwona i wysuszona, zanika potliwość.
Aby ustrzec się przez tego typu dolegliwościami, należy zwrócić uwagę, by dziecko podczas wysokich upałów przebywało w cieniu, a jeśli bawi się na słońcu – dopilnować, by robiło przerwy co 10 minut, regularnie piło wodę, miało ochronę w postaci czapki lub chustki, a jego skóra była pokryta kremem lub mleczkiem z filtrem UV (im wyższa wartość SPF, tym lepiej).
Czym jest udar mózgu
Udar mózgu to natomiast nagłe zaburzenie neurologiczne, związane z krążeniem krwi w mózgu. Jeśli doszło do zatkania tętnic i zablokowania krwi swobodnego przepływu do mózgu, wówczas mówimy o udarze niedokrwiennym. Jeśli naczynie krwionośne pękło i krew wylała się do tkanek mózgowych, oznacza to, że nastąpił udar krwotoczny, zwany powszechnie wylewem krwi do mózgu. Jak wskazują statystyki, aż 90% wszystkich udarów to udary niedokrwienne. Z kolei udar krwotoczny jest niebezpieczniejszy i częściej kończy się śmiercią (ok. 40% przypadków).
Objawy udaru niedokrwiennego
Przede wszystkim ból głowy, nudności, wymioty. Występuje także niedowidzenie, niedowład jednej strony ciała, brak precyzji ruchów. Chory może chodzić i mówić jak osoba pod wpływem alkoholu: przewracać się, wykazywać brak koordynacji, bełkotać, mówić nielogicznie, mieć halucynacje. Nie umie niczego przeczytać ani napisać, ma też problem z liczeniem, przełykaniem, nazywaniem rzeczy i ludzi, zrozumieniem słów wypowiadanych przez innych. Następuje także amnezja. W cięższych przypadkach dochodzi do utraty przytomności.
Z kolei udar krwotoczny nie tylko pojawia się znienacka, ale też przebiega szybciej, a jego objawy są bardziej nasilone. Ból głowy jest znacznie mocniejszy – dla wielu chorych jest to najsilniejszy rodzaj bólu, jakiego kiedykolwiek doświadczyli. Tu również dochodzi do młodości i wymiotów oraz zaburzeń mowy i oddychania. Utrata przytomności następuje znacznie częściej – może wystąpić już na początku, bądź po zaledwie kilku minutach.
Warto pamiętać, że udar słoneczny (cieplny) i udar mózgu to bardzo poważne dolegliwości – tutaj przeczytasz czym dokładnie się różnią – http://zawalserca.net/udar-mozgu-udar-sloneczny-roznice/. Zlekceważenie symptomów i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu mogą skończyć się tragicznie. W każdym rodzaju udar kluczową rolę odgrywa czas. To właśnie on ma duży wpływ na zdrowie, późniejszą sprawność, a często również życie człowieka.