Lekkie krwawienie dzień po stosunku – czy należy się martwić?

Rate this post

Krwawienie dzień po stosunku jest dla każdej kobiety zjawiskiem niepokojącym. Jego przyczyna może okazać się banalna, nie wolno jednak lekceważyć tego objawu – jest on bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszej wizyty u ginekologa.  Lekkie krwawienie po stosunku może wynikać zarówno z niewielkiego urazu, ale może być także spowodowane zmianami nowotworowymi, bądź też być objawem HPV.

Krwawienie po stosunku może być spowodowane mechanicznymi urazami pochwy – nietrudno o nie podczas „ostrzejszych” zabaw, zwłaszcza w przypadku niewystarczającego nawilżenia pochwy. W takim przypadku wystarczy pozwolić organizmowi na regenerację, a następnym razem zadbać o dłuższą grę wstępną albo zastosować nawilżający żel intymny. Powodem krwawienia może być również menstruacja – być może do stosunku doszło w momencie, kiedy miesiączka u kobiety niezupełnie się jeszcze zakończyła.

Myśląc „krwawię po stosunku” kobiety często wyobrażają sobie poważne choroby. Przyczyną takiego krwawienia może być infekcja bakteryjna pochwy – nie jest to rzecz trudna do wyleczenia, ale nie można leczyć jej na własną rękę! Należy udać się do ginekologa, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Przyczyną krwawień po stosunku może być również nadżerka pochwy, a także zarażenie wirusem HPV. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie taką ewentualność, powinna podzielić się swoimi obawami z lekarzem, który zleci odpowiednia badania lub wykonać testy hpv, więcej dowiecie się na tej stronie: http://hpvukobiet.net.pl/

Najgroźniejszą przyczyną krwawień po stosunku może być nowotwór. Aby go uniknąć, warto wykonywać regularnie cytologię – to proste badanie pozwala na wykrycie raka we wczesnym, niegroźnym stadium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 4