Kamica żółciowa to bardzo przykre i nieprzyjemne doświadczenie dla każdego pacjenta. Dlatego coraz częściej stosuje się nowatorskie metody leczenia, które w wielu przypadkach skutecznie zastępują operację. Niestety, choć takich metod jest wiele, często operacja jest jedynym rozwiązaniem.
Leczenie kamicy żółciowej wcale nie należy do łatwych zadań. Wbrew pozorom, usunięcie kamieni wcale nie oznacza, że nie będą one powracać. Do prawidłowego wyleczenia potrzeba więc nam dwóch rzeczy – odpowiednich metod leczenia (najlepiej opartych na nauce i medycynie), a także odpowiedniej profilaktyki, łącznie ze zmianą dotychczasowego trybu życia.
Najczęstsze sposoby leczenia kamicy żółciowej
- Metoda operacyjna – pierwsza i najpopularniejsza metoda, która inwazyjnie usuwa kamienie żółciowe z wnętrza naszego układu żółciowego. Niestety – jak wiadomo – wiąże się ona z poważną interwencją wewnątrz naszego organizmu. Nie ukrywajmy – wciąż jest to metoda, której pacjenci najbardziej się obawiają. Choć usuwanie kamieni żółciowych jest najprostszym sposobem walki z tym schorzeniem, nie gwarantuje ono 100-procentowego wyleczenia. Wręcz przeciwnie – ingerencja w ciało pacjenta może doprowadzić nawet do zwiększenia uszkodzenia wewnętrznych ścian układu żółciowego i tym samym – w rzadkich przypadkach – wywołaniu jeszcze większego stanu zapalnego.
- Dieta wątrobowa – dzięki właściwościom, której zwiększa się produkcja żółci w naszym organizmie i tym samym – jej składniki nie są wytrącane w postaci kamieni. W ten sposób znikają najczęściej pojawiające się przyczyny kamicy żółciowej.
- Stosowanie substancji farmakologicznych – pozwala na zwiększenie przepustowości kanałów żółciowych, dzięki czemu kamienie nie odkładają się tak, jak wcześniej. Metodą farmakologiczną można też usuwać kamienie, rozpuszczając je uprzednio we wspomnianych substancjach. Niemniej, ze względu na ciągłą dynamikę układu żółciowego (a także na wynikłe ze względu na kamiczne stany zapalne) metoda ta nie jest zbyt często stosowana. Jeśli jednak kamica nie jest zbyt zaawansowana, można również tą metodą leczyć pacjenta.
- Stosowanie laparoskopii. W zależności od tego, jakie są przyczyny kamicy (czyli w lokalizacji, w której tworzą się kamienie żółciowe) laparoskopia będzie dotyczyła wybranego miejsca w układzie żółciowym. W praktyce chodzi o wprowadzenie niewielkiego, podświetlanego elementu, który za pomocą stosunkowo niewielkiego nacięcia w powłokach brzusznych będzie można wprowadzić do jamy otrzewnej pacjenta (więcej o tym tu – http://kamicazolciowa.edu.pl/). Warto pamiętać, że choć metoda ta nie działa zawsze, to jednak jest ona dużo wygodniejsza, niż sama operacja – zarówno dla chirurga, jak też samego pacjenta.
- Stosowanie endoskopii, która w przypadku kamicy żółciowej często jest powiązana z prześwietlaniem RTG. Dzięki prześwietleniu lekarz ma lepszą orientację w uszkodzonym układzie żółciowym pacjenta i może łatwiej i szybciej usunąć kamienie z jego wnętrza.
Choć objawy kamicy żółciowej są różne, to tak naprawdę metody jej leczenia wciąż polegają na tym samym – mniej, lub bardziej zaawansowanym usuwaniu kamieni żółciowych.
Laparoskopia jest najlepsza na kamicę żółciową. Wszystkie inne metody tu opisane też można stosować, ale operacja laparoskopowa, a właściwie zabieg to zdecydowanie najlepsza z nich.