Wizyta u dentysty – co warto wiedzieć?

Rate this post

Wybór stomatologa jest dla nas często niełatwym zadaniem. Często czujemy się zniechęceni już samą myślą na temat leczenia własnych zębów, natomiast kiepskie doświadczenia sprawiają, że nie chcemy wracać na fotel dentystyczny.  Jednak warto wiedzieć, że strach przed dentystą nie powinien narastać, jeśli tylko znajdziemy odpowiedniego, godnego zaufania lekarza.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Jeśli chcemy znaleźć dentystę, od którego nie będziemy uciekać z krzykiem, warto zasięgnąć rady znajomych oraz rodziny. Zazwyczaj bliskie nam osoby szczerze mogą wypowiedzieć się na temat dentysty, u którego leczą zęby. W ten sposób unikniemy lekarza, który nie przypadnie nam do gustu. Często także internet może być kopalnią wiedzy. Wiedzę z niego należy czerpać w sposób kontrolowany, ponieważ wiele opinii może pochodzić wprost od samych dentystów lub specjalnie wynajętych specjalistów od reklamy i dobrego wizerunku w sieci. Należy zobaczyć, czy placówka jest zadbana i zachęca do skorzystania z dentystycznych usług. Koniecznie zwróćmy uwagę czy wyposażenie jest odpowiednio sterylne.

Znieczulenie u dentysty

Dobry dentysta bardzo często proponuje znieczulenie nawet wówczas, gdy zabieg nie będzie bardzo bolesny, ponieważ próg bólu u każdego jest inny, szczególnie w sytuacjach stresujących. Znieczulenie u dentysty w ciąży, wbrew pozorom, także jest możliwe, warto jednak powiedzieć stomatologowi o swoim odmiennym stanie, wykorzysta wtedy znieczulenie bez leków, które obkurczają naczynia krwionośne.

Popularne są znieczulenia powierzchniowe, które działają zazwyczaj kilka minut. Stosuje się je w postaci aerozolu, kremu bądź żelu i świetnie sprawdza się w przypadku osób, które nie tolerują dotykania wnętrza ust i reagują odruchem wymiotnym, a chcą przyjąć znieczulenie u dentysty.

Często stosuje się również znieczulenie w zastrzyku, zwane nasiękowym. W tym przypadku charakterystyczny jest brak czucia w dziąsłach i języku. Doskonale sprawdza się, gdy potrzebujemy usunąć ząb.

W wielu przypadkach świetne efekty daje znieczulenie śródwięzadłowe, które polega na włożeniu między dziąsło a ząb igły leżącej na ciśnieniowej strzykawce, która doprowadza znieczulenie jedynie do konkretnego zęba.

Dentysta dla dziecka

Stomatolog dziecięcy, oprócz swojego profesjonalizmu powinien dodatkowo wzbudzać zaufanie u przestraszonego malucha. Jest to bardzo ważne, ponieważ zestresowane dziecko przeniesie swoje przerażenie do dorosłego życia i zawsze będzie uważało, że wizyta u dentysty to coś strasznego. Dentysta Gdańsk dla dzieci to pedodonta i takiego lekarza warto wypatrywać na spisach w klinikach dentystycznych.  Pierwszą wizytę warto zaplanować dużo wcześniej, kiedy nic malucha nie boli. Nie wolno dziecka straszyć ani opowiadać o swoim strachu przed bólem. Natomiast warto opowiedzieć mu dokładnie, co się będzie działo w gabinecie i co pan doktor będzie robił. Dzieci u dentysty mogą się bać, a nawet płakać, jednak mądry rodzic powinien je uspokoić i wynagrodzić na przykład drobną maskotką czy wyjściem do kina.

Wybielanie zębów u dentysty

Wiele osób, które dbają o swój wygląd i styl, zastanawia się czy wybielanie zębów u dentysty jest potrzebnym zabiegiem, który daje dobre efekty. Przede wszystkim niezbędna jest wizyta u dentysty, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości. Warta uwagi jest metoda nakładkowa, która wymaga specjalnych szyn, które dopasowuje się do szczęki osoby, która chciałaby wybielić zęby. Szyna zawiera wybielający specyfik i nakłada się ją zazwyczaj na noc, przez kilka tygodni. Zęby po takiej kuracji są dobrze wybielony, jednak efekt utrzymuje się kilka lat, aby trwałość przedłużyć, można co kilka miesięcy zakładać szynę na noc.

U wielu osób sprawdza się też metoda naświetleniowa, którą przeprowadza wyłącznie dentysta. Ta metoda jest o tyle skuteczniejsza, że można zmienić odcień uzębienia nawet o osiem tonów. Stomatolog, który przeprowadza zabieg wybielania, musi nałożyć na zęby tlenowy żel, a na dziąsła ochronny preparat. Następnie naświetla zęby promieniowaniem, które reaguje z żelem i utlenia powierzchnię szkliwa, co poprawia koloryt. Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? Cena jest uzależniona od metody, którą wybierzemy, jakości gabinetu dentystycznego oraz od wielu innych szczegółów, które musimy przemyśleć zanim zdecydujemy się na wybielanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =