Padaczka to zaburzenie neurologiczne, wynikające z uszkodzeń mózgu i mogące mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Jest to choroba bardzo podstępna i w określonych warunkach niebezpieczna. Bez wątpienia, szczególną ostrożność epileptyczki powinny zachować w sytuacji ciąży. Właściwa opieka medyczna i wdrożenie skutecznego leczenia pozwala na prawidłowe donoszenie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka w ponad 90% przypadków.
Przede wszystkim, sama ciąża nie powoduje epilepsji. Jeśli zatem kobieta nie cierpiała na to zaburzenie przed nią, to nie musi się obawiać, że nagła zmiana w organizmie spowoduje chorobę. Inaczej wygląda sprawa w przypadku kobiet chorujących. Nawet jeśli padaczka nie jest u nich zdiagnozowana, ale podejrzewają choćby łagodną jej formę, konieczne jest wykonanie badań w tym kierunku.
Objawy padaczki w ciąży
Ciąża może nasilić stany padaczkowe u chorujących kobiet. Nie jest to sytuacja, która występuje zawsze, niemniej występuje. Ataki drgawek mogą stać się nie tylko częstsze, ale też bardziej dokuczliwe. Jest to sytuacja przede wszystkim niebezpieczna, ale też wyjątkowo niekomfortowa. Ze względu na specyfikę objawów, atak może być przez nieświadome osoby z otoczenia identyfikowany jako inne problemy, takie jak np. padaczka alkoholowa. Warto jednak wiedzieć, że jedna z drugą, poza symptomami, nie ma absolutnie nic wspólnego.
Gdy w ciąży występuje padaczka objawy są w zasadzie tożsame, co w przypadku standardowych okoliczności tej choroby. Obok drgawek, mogą się pojawiać zaburzenia świadomości, nudności, brak kontroli nad własnym ciałem. Objawy te są niebezpieczne w każdych warunkach, jednak w przypadku kobiet w ciąży mogą prowadzić do bardzo groźnych zdarzeń – z poważnym uszkodzeniem płodu na czele.
Leczenie padaczki w ciąży
Z drugiej strony, leczenie padaczki w czasie ciąży to również bardzo skomplikowana kwestia. Rozwijające się dziecko jest bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, stosowane leki bywają natomiast niekiedy mocne i toksyczne. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z macierzyństwa lub też leczenia w czasie ciąży. Konieczne może być jednak dokonanie zmian w stosowanej farmakoterapii. Dobranie właściwej metody leczenia powinno leżeć w gestii neurologa, ale w ścisłej współpracy z ginekologiem prowadzącym.
Silniejsze specyfiki mogą prowadzić do poważnych wad wrodzonych dziecka. Nie jest to raczej padaczka u dzieci, ale mogą pojawiać się problemy z układem krążenia czy nawet zmiany nowotworowe. Ciąża powinna być zatem monitorowana ze szczególną ostrożnością, kobieta zaś powinna korzystać z możliwości jak najczęstszych kontroli.
Poród przy padaczce w ciąży
W przypadku ciąży kobiet, cierpiących na padaczkę, najczęściej wykonuje się cesarskie cięcie. Ma to ograniczyć możliwość ewentualnych powikłań, jak również zminimalizować ryzyko ataku padaczkowego w trakcie porodu.
Szczególną ostrożność należy zachować nie tylko w czasie samej ciąży czy porodu, ale też w okresie połogu. Kobieta powinna w porozumieniu z lekarzem podjąć decyzję o karmieniu piersią. Nie stwierdzono, aby przyjmowane leki przeciwpadaczkowe negatywnie wpływały na jakość naturalnego pokarmu, niemniej część pań rezygnuje z karmienia piersią profilaktycznie.
Podsumowując, kobieta cierpiąca na padaczkę nie musi rezygnować z macierzyństwa. Skrajne przypadki mogą rzecz jasna eliminować nie tylko donoszenie ciąży, ale wręcz zajście w nią. Standardowo jednak, dzięki skutecznym mechanizmom kontrolowania ciąży i współpracy z lekarzami specjalistami, nie ma przeciwwskazań do tego, aby decydować się na dziecko. Pamiętać jednak trzeba, że w tej sytuacji ostrożność i odpowiedzialność muszą być powzięte już za dwoje.
Padaczka w ciąży może być bardzo groźna, ale przede wszystkim ze względu na urazy. Najważniejsze to stała koncentracja i jak tylko macie obawy, że może nastąpić atak padaczki, to należy położyć się na miękkiej powierzchni żeby nic się nie stało. Nawet nie ma żadnej siary zrobić to na trawniku, jak jesteś na spacerze, bo epilepsja w ciąży może zaatakować tak, że jak się już zacznie to od razu tracisz kontrolę, a to może być zagrożenie dla maluszka.
Tylko, że jak jest się w ciąży padaczka znacznie ogranicza pole manewru w zakresie porodu. Praktycznie żaden lekarz nie odważy się na poród naturalny, wszyscy zaproponują cesarskie cięcie. Nie ma zbyt wielkiego wyboru i w sumie nie ma co cisnąć i lepiej się na to zgodzić, żeby było bezpieczniej.