Rozwolnienie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, która może nas spotkać. Liczne fastfoody, niezdrowy tryb życia, „sztuczne” jedzenie i brak dbałości o higienę spożywanych posiłków są najprostszą drogą do biegunki. Jak sobie jednak z nią radzić w domowym zaciszu? Czy jedną opcją jest „przeczekanie” sytuacji, bądź stosowanie drogich środków farmakologicznych? Nic takiego!
Bez leków na rozwolnienie
Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie słyszał o drogich i nowoczesnych specyfikach, które mają leczyć biegunkę – leki wytwarzało się i produkowało jedynie na poważne choroby i schorzenia. W przypadku mniejszych dolegliwości, a do takich trzeba zaliczyć między innymi biegunkę, konieczne było radzenie sobie we własnym zakresie. Jakie są zatem domowe sposoby na rozwolnienie?
Indywidualizm organizmu
Zanim zaczniemy wymieniać naturalne sposoby na rozwolnienie, warto zauważyć, że ciężko jest dokładnie wskazać, jaką skuteczność mają konkretne sposoby – nawet w przypadku profesjonalnych leków i nowoczesnej medycyny wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Tym samym sposób, który działa na nas, niekoniecznie zadziała na inną osobę.
Kawa na rozwolnienie?
Jedną z podstawowych metod radzenia sobie z biegunką, jest kawa. Nie chodzi tutaj co prawda o wypicie „małej czarnej” choć i ona powinna mieć na nasz organizm pozytywny wpływ, a jedynie o bezpośrednie zjedzenie 1-2 łyżek sypanej kawy. Jeżeli lubimy smak kawy, to nie powinno to być dla nas żadnym problemem. W innym przypadku warto się przemóc, gdyż w kawie znajdziemy bardzo duże ilości alkaloidów, które posiadają właściwości zapierające, a tym samym ograniczają niejako biegunkę i wszystkie objawy.
Niedoceniane siemię lniane na biegunkę
Jednym ze sposobów radzenia sobie z biegunką jest siemię lniane. Jest to bardzo dobry domowy sposób na rozwolnienie, który działa nie tylko jako środek ograniczający biegunkę, ale również jako środek osłonowy ścianek jelita. Przy okazji warto wspomnieć, że siemię lniane może być również wykorzystywane w profilaktyce przeciwbiegunkowej, gdyż w znacznym stopniu wpływa na regularność rytmu wypróżnień.
Czekolada na rozwolnienie
Kolejnym z naturalnych sposobów na rozwolnienie jest czekolada – przede wszystkim gorzka. To właśnie w gorzkiej czekoladzie znajdziemy najwyższą zawartość kakao, które w wielu przypadkach określane jest jako połączenie działania węgla oraz kawy – w efekcie zapobiega to dalszej biegunce.
Czy warto stosować domowe sposoby na rozwolnienie?
Podsumowując, z rozwolnieniem możemy radzić sobie na różne sposoby – zarówno te typowo medyczne, jak odpowiednie preparaty dostępne w aptekach bez recepty, jak i poprzez domowe metody, które w większości przypadków w niczym nie ustępują środkom medycznym. Co jednak istotne i na co warto zwrócić uwagę to fakt, że domowe sposoby na rozwolnienie opierają się w większości na naturalnych substancjach, które znacznie szybciej i łatwiej wchłaniają się do organizmu – wpływa to również na bezpieczeństwo ich zażywania.
Domowe sposoby na rozwolnienie może są i dobre, ale nie jestem pewien czy powinno się je stosować i czy jest to zdrowe do organizmu. Bo skoro organizm reaguje rozwolnieniem, to dla mnie znaczy, że wie co robi. Chce się pozbyć czegoś, co w ciele człowieka być nie powinno. Dlatego zanim zaczniecie stosować jakieś domowe sposoby na rozwolnienie, to o tym pomyślcie.