Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

5/5 - (6 votes)

Nadciśnienie tętnicze to stan podwyższonego ciśnienia krwi. Może on prowadzić do poważnych komplikacji oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Ciśnienie krwi to siła wywierana przez krew na ściany naczyń krwionośnych. Nacisk zależy od pracy wykonywanej przez serce oraz oporu naczyń krwionośnych.

Wytyczne medyczne określają nadciśnienie jako ciśnienie krwi wyższe niż 130 ponad 80 milimetrów słupa rtęci (mmHg). Nadciśnienie długotrwałe może powodować powikłania przez miażdżycę tętnic, gdzie tworzenie się płytki prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje wiele komplikacji, ponieważ serce musi pompować znacznie intensywniej, aby dostarczyć krew do organizmu.

Objawy nadciśnienia

Osoba z nadciśnieniem tętniczym może nie zauważyć żadnych objawów, dlatego choroba ta często jest nazywana „cichym zabójcą”. Niewykryta może spowodować uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego i narządów wewnętrznych, takich jak na przykład nerki. Regularne sprawdzanie ciśnienia tętniczego jest niezwykle ważne, ponieważ zwykle nie występują żadne objawy, które mogłyby uświadomić pacjenta. Wysokie ciśnienie krwi może ewentualnie powodować pocenie się, niepokój oraz problemy ze snem, jednak w większości przypadków nie występują żadne z tych symptomów. Jeśli ciśnienie krwi osiągnie poziom przełomu nadciśnieniowego, u chorego mogą wystąpić bóle głowy i krwawienia z nosa.

Leczenie nadciśnienia

Ciśnienie krwi najlepiej reguluje się poprzez dietę, zanim organizm osiągnie stan nadciśnienia. Istnieje jednak szereg innych możliwości leczenia, a ogólne dostosowanie stylu życia jest standardowym działaniem w przypadku nadciśnienia.

Lekarze zalecają pacjentom z nadciśnieniem tętniczym wykonywanie 30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, dynamicznych i aerobowych. Mogą to być na przykład spacery, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie przez 5-7 dni w tygodniu.

Unikanie stresu lub opracowywanie strategii radzenia sobie z nieuniknionym stresem także może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Używanie alkoholu, narkotyków, palenie tytoniu oraz niezdrowe odżywianie przyczyniają się do problemów z nadciśnieniem, dlatego powinno się ich unikać.

Leki na nadciśnienie tętnicze

Osoby z ciśnieniem powyżej 130/80 mogą stosować leki przeznaczone do leczenia nadciśnienia. Dostępne są różne rodzaje środków, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, w tym: diuretyki, beta-blokery i alfa-blokery, blokery kanału wapniowego, środki rozszerzające naczynia, inhibitory konwertazy angiotensyny czy obwodowe inhibitory adrenergiczne (więcej tutaj – https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/nadcisnienie-tetnicze/leki-na-nadcisnienie-bez-recepty/).

Każdy, kto przyjmuje leki przeciwnadciśnieniowe, powinien dokładnie przeczytać etykiety, zwłaszcza przed przyjęciem jakichkolwiek leków dostępnych bez recepty, do których należą preparaty zmniejszające przekrwienie. Mogą one wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego nie jest zalecane ich łączenie.

Nadciśnienie w ciąży

Obecnie nie ma jednego testu diagnostycznego, który pozwalałby przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia u kobiet w ciąży. Wysokie ciśnienie krwi w okresie przed zajściem w ciążę jest głównym objawem w diagnozowaniu nadciśnienia ciążowego. Białko w moczu, czyli tzw. białkomocz jest kluczowym wskaźnikiem tego stanu.

Niektóre kobiety z nadciśnieniem ciążowym mogą mieć przebieg bezobjawowy, ale większość wykazuje symptomy takie jak obrzęk, nagły wzrost wagi, niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło, nudności i wymioty oraz uporczywe bóle głowy. Program leczenia ustalany jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

2 thoughts on “Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

  1. cicha

    Jak usłyszałam od lekarza, że mam nadciśnienie w ciąży to przyznam się, że trochą na początku spanikowałam. Ale okazało się, że wcale nie jest to jakieś groźne. Chyba najwyższe ciśnienie to miałam jak mi mówił! No a potem się okazało, że po porodzie spadło do poprzedniego poziomu i wszystko jest w porządku, więc nie martwcie się za bardzo, bo to nic groźnego.

    Reply
  2. K

    Nie wiem po co panikować. Nadciśnienie tętnicze może wyniknąć u każdego człowieka, nawet zdrowego. Bo to może być okresowo, występować, a potem znikać.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 − = 49