Problem z zajściem w ciążę – może to endometrioza

5/5 - (6 votes)

Endometrioza jest chorobą, która jest spowodowana pojawiającymi się ogniskami komórek śluzówki macicy, poza jamą macicy, głównie w jajnikach, jajowodach, w pochwie, pęcherzu moczowym, a nawet w jelitach. Powoduje to powstawanie torbieli i cyst, które wraz z postępującą chorobą, skutkują pojawieniem się dokuczliwych objawów.

Objawy endometriozy

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, dość trudną do diagnozowania. Potrafi przez lata rozwijać się w organizmie, nie dając jednoznacznych objawów, na które każda pacjentka zwróciłaby szybko uwagę (więcej przeczytasz tutaj: http://endometriosis.net.pl/).

Do najczęstszych sposobów, w jaki endometrioza manifestuję swoją obecność i aktywność, są występujące przed i podczas miesiączki bóle, często niezwykle dotkliwe. W okresie międzymiesiączkowym, ból potrafi przenosić się w okolice miednicy, promieniując aż w okolice krzyżowe. Innym objawiamy są obfite i raczej nieregularne miesiączki oraz bóle podczas i po stosunku. Rzadziej występującym objawem endometriozy jest ból podczas oddawania moczu oraz biegunki lub zaparcia.

Oprócz tych typowych objawów, w parze z endometriozą idzie zmęczenie, gorączki, bóle głowy, drażliwość, nerwowość, a często również depresja.

Nietrudno dość wiec do konkluzji, że endometrioza objawy posiada do złudzenia podobne do zwykłej miesiączki. I właśnie z tego powodu jej prawidłowe i przede wszystkim szybkie zdiagnozowanie, bywa zadaniem bardzo utrudnionym.

Najpoważniejszym jednak objawem endometriozy, który zwraca uwagę zarówno kobiety jak i jej lekarza, jest trudność z zajściem w ciążę.

Endometrioza a ciąża

To proste zestawienie słów niepokojąco często pojawia się na ustach kobiet, bezskutecznie próbujących zajść w ciążę. Szacuje się, że nawet do 50% kobiet, które ma problem z zajściem w ciążę, może być chora na endometriozę.

Czym jest to dokładnie spowodowane? Głównie zmianami w narządach rozrodczych kobiet, powstałymi w wyniku eskalacji choroby.

Dotyczy to w olbrzymiej mierze powstałych zrostów i stanów zapalnych, które znacznie pogarszają drożność jajowodów, co w efekcie utrudnia komórce jajowej przedostanie się do jamy macicy.

Dodatkową kwestią, mającą wpływ na płodność w przypadku aktywnej endometriozy, są wytwarzane przez stany zapalne enzymy oraz zaburzenia immunologiczne, które powodować mogą nawet poronienia.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy jest procesem trudnym i żmudnym. Na jego powiedzenie wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim stopień zaawansowania zdiagnozowanej choroby, wiek pacjentki, miejsca które zostały zaatakowane przez chorobę oraz schorzenia jej towarzyszące.

Endometrioza leczenie prowadzone może mieć na dwa sposoby: farmakologiczne i chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne stosowane jest na wczesnym etapie choroby. Polega na poddawaniu pacjentki terapii hormonalnej oraz niwelowaniu występujących dolegliwości bólowych silnymi środkami przeciwbólowymi.

Leki hormonalne przyjmowane są doustnie w postaci środków antykoncepcyjnych lub w formie wkładek domacicznych. Celem ich przyjmowania jest jak największe wygaszenie stanów zapalnych.

Skutkiem ubocznym tego typu leczenia jest negatywny wpływ na poprawnie działającą błonę śluzową macicy, a co za tym idzie, zmniejszona płodność. Właśnie z tego powodu, leczenie farmakologiczne nie cieszy się dużą sympatią wśród lekarzy.

Drugą metodą leczenia endometriozy jest metoda chirurgiczna, polegająca na fizycznym usunięciu ognisk zapalnych i zrostów w zaatakowanych narządach. Zabieg realizowany jest za pomocą laparoskopii, dzięki czemu nie ma potrzeby otwierania powłok brzusznych.

Nadrzędnym celem obu stosowanych metod jest przywrócenie płodności, całkowite usuniecie lub przynajmniej ograniczenie dolegliwości bólowych oraz wyeliminowanie wszelkich zmian w postaci torbieli czy cyst.

2 thoughts on “Problem z zajściem w ciążę – może to endometrioza

  1. jakaś

    To już jest trochę za późno jak jest endometrioza… Wtedy w ciążę raczej już nie ma szans zajść. Przynajmniej z tego co mi wiadomo. Jak już pojawia się endometrioza, to praktycznie nie ma możliwości żeby mieć dzieci, więc nie ma co marzyć.

    Reply
  2. Zośka Samośka

    Są różne metody. Można spróbować in vitro i innych rzeczy. Nie jest powiedziane, że jak zaczyna się endometrioza to już nigdy dzieci mieć nie będziesz. Trzeba wierzyć i walczyć, bo przede wszystkim endometrioza jest wyleczalna. Jak nie narobi za dużo szkód to można zajść w ciążę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

27 − = 19